Ви є тут
Україна і світ вперше відзначили День рослин
Цього року під егідою Європейської організації біології рослин (EPSO, Брюссель) у 39 країнах світу відбулися заходи з нагоди Першого Міжнародного дня рослин (“Fascination of Plants Day”). Співробітники пoнад 580 установ країн Європи, Південної та Північної Америки, Азії, Австралії та Африки – науково-дослідних інститутів, університетів, ботанічних садів, дослідницьких центрів та приватних організацій – провели ряд заходів з метою поширення у суспільстві знань про рослини – з галузі ботаніки, екології, фізіології, клітинної біології рослин, а також біотехнології, генетичної інженерії, сільського господарства, природничої освіти та мистецтва. Заходи були розраховані на широку аудиторію – від дітей дошкільного віку до спеціалістів-біологів вузького профілю. Відвідувачі мали можливість ознайомитися з напрямами наукових досліджень безпосередньо улабораторіях і навіть долучитися до проведення демонстраційних дослідів, пізнавально провести час у природничих музеях і на виставках, взяти участь у цікавих семінарах, майстер-класах, конкурсах та вікторинах, обговорити важливі питання з науковцями та освітянами.
Україна активно підтримала цю волонтерську ініціативу EPSOі приєдналася до організації науково-просвітницьких заходів до Першого міжнародного Дня рослин. Головним координатором EPSOв Україні є академік НАН України, проф., д.б.н. Ярослав Блюм, директор ДУ “Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України” (ІХБГ), відповідальним вченим – м.н.с. відділу геноміки та біотехнології Юлія Красиленко, а локальними координаторами – член.-кор НАН України, проф., д.б.н. Єлизавета Кордюм (Iнститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України), д.б.н. Алла Ємець (Національний університет ім. Т.Г. Шевченка),к.б.н Микола Волкогон (Інститут фізіології рослин та генетики НАН України) та к.б.н. Олег Блюм (Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка). Спонсором Дня рослин в Україні у 2012 році є давній та надійний партнер ІХБГ – компанія OPTEK– український представник фірм CarlZeiss(Німеччина), Junker & Partner(Німеччина), Dr. Heinrich Schneider Messtechnik(Німеччина), MAHR(Німеччина), ACCRETECHTSK(Японія), ADCOLE(США).
Організатори науково-просвітницьких заходів з нагоди Дня рослин у ІХБГ: акад. НАН України, проф., д.б.н. Ярослав Блюм, к.б.н. Ярина Шеремет, к.б.н. Дмитро Литвин, к.б.н. Юлія Красиленко, к.б.н Станіслав Ісаєнков.
Студенти Малої академії наук та інші зацікавлені відвідувачі взяли участь у практичному семінарі із сучасних методів традиційної світлової, а також лазерної скануючої конфокальної та люмінісцентної мікроскопії “Зелений мікрокосм”(к.б.н. Я. Шеремет, к.б.н. Ю. Красиленко, представники ТОВ “ОПТЕК”), навчилися готувати тимчасові препарати з пелюсток і листків та досліджувати готові препарати коренів та стебел вищих квіткових рослин.
Учасники та організатори святкування Дня рослин у Інституті харчової біотехнології і геноміки НАН України 15 травня 2012 року: студенти та представники Малої академії наук, наукові співробітники Інституту, к.б.н: Д. Литвин, Я. Шеремет, Ю. Красиленко та С. Ісаєнков.
Лекція провідного спеціаліста у галузі біотехнології і генетичної інженерії, н.с. відділу геноміки та молекулярної біотехнології, к.б.н. С. Ісаєнкова“Біотехнологія рослин: перспективи розвитку у майбутньому” викликала живий інтерес з боку аудиторії і шквал питань, присвячених переважно штучно створеним засобами масової інформації страхам, які не мають наукового підґрунтя, щодо генетично модифікованих рослин. А на лекції к.б.н. Д. Литвина про захисні механізми рослинної клітини відвідувачі мали нагоду дізнатися про досконалість “рослинного імунітету”, “самопожертву” групи клітин заради порятунку цілого організму, справжнє призначення приємних для нас ароматів рослин та інші цікаві аспекти клітинної біології. Доповіді супроводжувалися імпровізованою виставкою арт-гербаріїв (авторські роботи А. Мосякіна та Ю. Красиленко).
Ботанічна мандрівка “Біорізноманіття весняного лісу. Дикорослі їстівні рослини”, що відбулася 12 травня 2012 року екологічною стежкою заказника “Лісники“. Організатори: м.н.с. Андрій Мосякін (Інститут ботаніки ім М.Г. Холодного), к.б.н. Юлія Красиленко (ІХБГ), к.б.н Віктор Коцюба (Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена.
Найбільш активні та зацікавлені відвідувачі були нагороджені призами – наборами сумішей пряно-ароматичних рослин. Крім того, переможці та усі учасники фотоконкурсу “Зелений світ у фокусі” отримають книги, присвячені різним аспектам з життя рослин, придбані коштом ТОВ “ОПТЕК”.Детальну інформацію про заходи, що відбулися в Україні до Дня рослин,Ви можете знайти на офіційній сторінці України на сайтіEPSO:http://www.plantday12.eu/ukraine.htm#
На думку організаторів Першого Дня рослин в Україні, такі заходи потрібні нашій країни для гідної інтеграції у інформаційний простір країн Європи, для широкого обговорення наших конкурентоспроможних наукових результатів з біології рослин, а також для подолання поширених стереотипів щодо обмеженості наукового потенціалу та можливостей України. День рослин може стати традиційним весняним заходом, святковим дійством, днем спілкування з природою, і, водночас, днем відкритих дверей наукових установ, що сприятиме вільному спілкуванню науковців із широким загалом. Ми сподіваємося, що наступного року до організації Дня рослин долучаться волонтери з інших міст України, і не лише з системи Національної академії наук, а такі, що є причетними до природоохоронних територій з віддалених мальовничих куточків нашої країни, наприклад, з Карпатського біосферного чи Карадазького природного заповідників, “Асканії-Нови”, дендрологічних парків “Софіївка” і “Александрія”, університетів та ботанічних садів Львова, Харкова, Одеси, Симферополя та інших. Цікаво були би, якби ідею Дня рослин підтримали люди, чиє життя пов’язано з рослинним світом через природоохоронну діяльність, декоративно-прикладне мистецтво, ландшафтний дизайн, сільське господарство, екологічне будівництво, фіто- та ароматерапевтичну практики, розробку біопалива та інші аспекти.
Подібні заходи дуже важливі для дітей дошкільного віку, школярів та студентів, адже допомагають їм дізнатися більше про світ рослин і вийти за рамки досить обмеженого програмою шкільного курсу біології. Маємо також певні сподівання на проведення звичної вже для багатьох країн Європи освітньої акції “Ніч у природничому музеї”. І, перефразовуючи девіз Дня рослин, популярний цього року і Європі – ”Let plants fascinate you!” – закликаємо Вас черпати натхнення у зеленого світу навколо, берегти та примножувати його!
Cтаттю підготувала
м.н.с. відділу геноміки та молекулярної біотехнології
ДУ “ІХБГ НАНУ ”к.б.н. Юлія Красиленко
Додаткова інформація: